Игра на цветове и шрифтове – Мира Минкова

Мира Минкова е родена в Сопот – родния град на Иван Вазов – но от десет години живее в София. Завършва графичен дизайн в Нов български университет и след години упорит труд може да се похвали с изключително богато и будещо интерес портфолио. Тя вдъхва живот на книгите чрез дизайна на корици и графичното оформление. С голяма доза търпение и любов към това, което прави, оформя внимателно всеки детайл – от малкото тире, до графичните елементи и стилистичното им съзвучие в най-подходящата цветова гама. Мира е автор на книжни корици от най-разнообразни жанрове и на нейната творческа работа се любуваме във всяка книжарница и библиотека, често дори без да предполагаме, че именно тя стои зад създаването на ефектните книжни одежди. Самата тя обаче предпочита да чете трилъри и нехудожествена литература. Освен тясната специализация в дизайна на книги, Мира работи и по редица културни проекти. Създател е на цялостната визия на Национална кампания „Зелено четене“ през годините. А младите, които тепърва прохождат в дизайна, съветва да бъдат смели.

– Как избра професията си на графичен дизайнер?
Всичко започна още в пети клас, когато за първи път се сблъсках с Photoshop. Забавлявах се, като изрязвах себе си от снимки и се „поставях“ на различни фонове. По-късно, в девети клас, страстта ми към играта „The Sims“ ме насочи към създаването на дрехи и аксесоари за героите в играта, които споделях във форуми. Именно там получих предложение за работа от норвежка компания, която работи с „EA Games“. Те ми предложиха да създавам ресурси за играта за тяхната платформа. Приех с удоволствие и работих при тях повече от три години. Освен че създавах дрехи, правех и обложки, които ги представят визуално в платформата. Този опит окончателно затвърди желанието ми да уча графичен дизайн.

– Можеш ли да ни разкажеш повече за процеса по създаване на книжна корица?
След като получа задание от автор или издателство, първата ми стъпка винаги е да прочета книгата. Така добивам усещане за историята и започвам да си нахвърлям идеи за визията на корицата. След това разработвам няколко различни варианта – обикновено около 5–6, но понякога стигам и до 15. Има книги, които дават огромно поле за творчество. Изпращам вариантите на автора или издателството за обратна връзка и избор. При нужда, правя корекции – от смяна на цвят или шрифт, до добавяне или премахване на елементи. След финалното одобрение подготвям файла за печат – предна и задна корица, гръбче. Често създавам и допълнителни рекламни материали към книгата.

– Корици на книги от кои български автори са твое дело?

  • Иво Иванов – Хроника на болката
  • Максим и Стефан Иванови  –  Неверест 
  • Алексай Жалов – Половин век под земята
  • Здравка Евтимова – За теб, за мен

– Какви са разликите между кориците за книги от български и чуждестранни автори?
Не бих казала, че има съществени разлики. Може би чуждестранните издателства понякога са по-смели в избора си и залагат на минималистичен стил, но всичко зависи от конкретните предпочитания на автора или самото издателството.

– Какво е напълно недопустимо при създаване на книжна корица?
Да не прочетеш книгата. (Смее се)

– Срещала ли си сериозни трудности при реализирането на литературни проекти?
Не бих казала, че съм имала големи препятствия. Понякога се е случвало да се наложи да направя повече варианти, преди да се стигне до окончателния избор. От техническа гледна точка не съм имала затруднения. Радвам се, че все още ми се случва да научавам нови неща.

– Смяташ ли, че изкуственият интелект е заплаха за графичните дизайнери?
Не вярвам, че AI ще измести напълно дизайнерите или илюстраторите. Нека не забравяме, че той черпи вдъхновение и данни именно от тяхната работа.

– Каква е Мира извън професионалните си ангажименти? Присъства ли визуалният ти усет и в личното ти време?
В свободното си време обичам да чета книги, които не са свързани с работа, занимавам се с 3D принтиране и играя онлайн игри като Heroes of the Storm, Dota 2 и Path of Exile.

В галерията може да се запознаете с още от вълшебствата, сътворени от Мира Минкова. 

 

Материала подготви: Надежда Динева

 

 

Споделяне:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Галерия